HOMEOPATİK İLAÇLAR - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
1422
page-template-default,page,page-id-1422,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

HOMEOPATİK İLAÇLAR

Homeopatik İlaçlar Türkiye de yasal olmasına rağmen üretilmiyor ve eczanelerde yaygın olarak bulunmuyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de  yaygın olarak kullanılacağına inanıyoruz..

Modern tıbbın aksine ,homeopatik ilaçlar sağlıklı insanlar üzerinde ilaç denemesi yapılarak, ispatlanır ve bağlı olduğu ülkedeki homeopati farmakopesi yasal düzenlemelerine göre ruhsatlandırılır.İlaç üretimi konusunda ”ORGANON” temel kaynaktır.

Homeopatik İlaçların içindeki maddeler , en saf haliyle doğadan elde edilmektedir.

Bitkiler, Hayvan dokuları, Mineraller, Metaller, hastalıklı dokular kısacası doğadaki herşey homeopatik ilaç olma potansiyeli taşır. Hahnemann yaşadığı dönemde 100 civarında homeopatik ilacı ispatlamış ve birçok kişiyi bu ilaçlarla tedavi etmiştir.Günümüzde ise 3200 civarında homeopatik ilaçla çalışılır.Homeopatik ilaçlara remedi(karışım) denir.

 

Homeopatik ilaçlar  ‘potansiyalizasyon’ yöntemiyle hazırlanır. Elde edldiği madde ileri derecede sulandırılarak ve mekanik enerjiyle birlikte hazırlanır. Remediler hazırlandıkları materyalin sadece  bilgisini taşır,sulandırma ve çalkalama yöntemi ile maddenin enerjisi açığa çıkar .Yapılan araştırmalar göstermiştir ki doğada bulunan her maddenin içinde gizli bir tür “iç yaşam gücü” bulunur .Homeopatik ilaçların tedavi biçimi bilinen bitkisel veya kimyasal sentetik ilaçların etkisi ile karşılaştırılamaz.

Kimyasal ilaçlardan farklı olarak aktif molekül içermezler ,toksisitesi olmadığı gibi doz aşımıı gibi bir durumda konusu değildir. En büyük üreticiler Almanya, Avusturya, İsviçre, İngiltere ve Fransa maddeler , ondalık, yüzdelik ve ellibinlik birimlerde sulandırılır. Az sulandırılmış dozlar ( D/C 4 ila D/C 12 arası) sırf fiziksel kısmı etkilerken, çok yüksek sulandırılmış dozlar ( D/C 30/200/1000 vs.) psikolojik durumu da tedavi eder.

Poteniyalizasyon işlemi tamamlandıktan sonra , laktoz granullerine emdirilerek  kullanıma sunulmaya hazır hale getirilir ki bu ilaç formuna globul deniyor. Küçük haşhaş tanesi boyutundan kişniş şekeri boyutlarına kadar farklı boyda globuliler vardır. İlacın etkisinin globul boyutu ile ilgisi olamaz. Yaygın olarak kullanılan bu globul formların yanı sıra tablet, damla, krem, ampul, göz damlası, suppozıtuar gibi ilaç formları da bulunmaktadır. Globulün Çocuklarda kullanımı şeker tadından dolayı oldukça rahattır.. Dil altı kuru kullanımın yanı sıra, suda eritilerek devam potens uygulama kolaylığı vardır.

Homoepatik ilaçların tekrarı saatle değil daha ziyade ihtiyaçla belirlenir. İlaçlar esasen bir informasyon olduğu için alınımı esnasında, özellikle oral alınımı tavsiye edildiğinden dolayı, boş mideye alınması tercih edilir. Hatta ilacın kullanımını takiben 10 dakika, en ideali yarım saat sakız çiğnemek, sigara içmek, diş fırçalamak da tavsiye edilmez.

Call Now ButtonRandevu Al
WhatsApp chat